Prečítajte si články súvisiace so Stanišovskou jaskyňou, jej okolím a jaskyniarstvom.
Článok zo súťaže METRO dobrý podnikateľ 2015, do ktorej sme sa prihlásili. Mediálnym partnerom je RTVS.
Pri príprave podkladov pre sprístupnenie jaskyne je objavených viac ako 400m nových chodieb. Meranie v chodbách pomenovaných po zosnulom spisovateľovi a básnikovi Milošovi Krnovi.
Fotografie z "Jánskych Dušičiek" v Stanišovskej jaskyni. Akcia pre malých aj veľkých so špeciálnymi dušičkovými vstupmi.
Zimný chlad a voda vytvára niekoľko mesiacov rozsiahlu a svojráznu ľadovú výzdobu vo vstupných partiách Stanišovských jaskýň.
10.8.2009 sme začali s rekonštrukciou prístupových chodníkov, ktoré turisti chaoticky vytvárali smerom k Velkej Stanišovskej jaskyni, chate speleoklubu Nicolaus a k vchodu Malej Stanišovskej jaskyne.
Najdlhšou jaskyňou Jánskej doliny je Jaskyňa zlomísk. Jej vchod sa nachádza v nadmorskej výške 854 metrov. Dosahuje dĺžku takmer 11 kilometrov pri denivelácii 147 metrov.
Read more: Najdlhšia jaskyňa Jánskej doliny - Jaskyňa zlomísk
Fotografie z MDD v Stanišovskej jaskyni, akcie v spolupráci s Horskou záchrannou službou, oddelením služobnej kynológie ORPZ v Liptovskom Mikuláši a Majiteľmi pôdy Smrečany za symbolické vstupné.
V Jánskej doline je v masíve Krakovej hole známych okolo 100 jaskýň a nachádza sa tu najhlbšia slovenská jaskyňa s názvom Hipmanove jaskyne.
Read more: Najhlbšia slovenská jaskyňa s názvom Hipmanove jaskyne
V počiatočnej fáze bojov o Liptovský Mikuláš sa jednotky 17. gsz pokúšali preniknúť do tyla nemeckých síl prechodom cez sedlo Príslop z Jánskej doliny do Iľanovskej doliny.
Read more: Jánska dolina počas oslobodzovacích bojov o Liptovský Mikuláš
Poznáme a evidujeme viac ako 120 jaskýň v doline. Masív Krakovej hole ukrýva najhlbšiu jaskyňu Slovenska Hipmanove jaskyne s hĺbkou 495m. Najdlhšiou je jaskyňa Zlomísk s dĺžkou viac ako 11km.
Na začiatku povstania sa v Jánskej doline sformovali vojenské i partizánske jednotky, ktoré mali za úlohu pripraviť obranu pre prípad, že by Nemci chceli prejsť cez dolinu.
Niečo okolo 28.8.2009 sme začali pracovať v samotnej jaskyni. Oprava chodníkov, budovanie múrikov, upratovanie, čistenie od driev a uhlíkov, výroba a inštalácia dvoch schodísk až po uzavretie jaskyne. Tým sme začali.
Po prechode povstania do hôr sa na Brtkovici sformoval partizánsky oddiel z príslušníkov obranného úseku KOSATEC II. taktickej skupiny 1. čs. armády na Slovensku a miestnych partizánov z Liptovskej Porúbky. Bol súčasťou vojensko-partizánskej jednotky MARTIN, ktorej velil škpt. Martin Kučera.
Read more: Partizánsky oddiel „Za oslobodenie Slovenska“ na Brtkovici
Výnimočná je atmosféra speleológie je v Červených vrchoch - Vysoké Tatry. Jaskyňa Nová Kresanica s vchodom vo výške 2 020 m.n.m. v masíve Kresanice 2 224 m.n.m.
Zlá Diera je výnimočná práve veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplné podzemie. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo.
1.7.2009 sme začali s rekonštrukciou chaty, ktorú sme prenajali od urbárskeho spoločenstva Smrečany za účelom vybudovania prevádzkovej budovi Malej Stanišovskej jaskyne.
V oblasti tibetskej kultúry sa jaskyne v minulosti využívali a dávno v prehistórii boli využívané aj u nás v Európe. Pre záujemcov sme voľne preložili časť opisu týchto miest. Text je pozoruhodný a stojí za prečítanie, zamyslenie.