VIP služby pre teba Klikni pre viac informácií Začiatok prehliadky NETOPIERKOVO - krajina bájnej podzemnej ríše AGHARTHA

Prečítajte si články súvisiace so Stanišovskou jaskyňou, jej okolím a jaskyniarstvom.

 

Článok zo súťaže METRO dobrý podnikateľ 2015, do ktorej sme sa prihlásili. Mediálnym partnerom je RTVS.

Pri príprave podkladov pre sprístupnenie jaskyne je objavených viac ako 400m nových chodieb. Meranie v chodbách pomenovaných po zosnulom spisovateľovi a básnikovi Milošovi Krnovi. 

Fotografie z "Jánskych Dušičiek" v Stanišovskej jaskyni. Akcia pre malých aj veľkých so špeciálnymi dušičkovými vstupmi.

Zimný chlad a voda vytvára niekoľko mesiacov rozsiahlu a svojráznu ľadovú výzdobu vo vstupných partiách Stanišovských jaskýň.

10.8.2009 sme začali s rekonštrukciou prístupových chodníkov, ktoré turisti chaoticky vytvárali smerom k Velkej Stanišovskej jaskyni, chate speleoklubu Nicolaus a k vchodu Malej Stanišovskej jaskyne. 

 Najdlhšou jaskyňou Jánskej doliny je Jaskyňa zlomísk. Jej vchod sa nachádza v nadmorskej výške 854 metrov. Dosahuje dĺžku takmer 11 kilometrov pri denivelácii 147 metrov. 

Fotografie z MDD v Stanišovskej jaskyni, akcie v spolupráci s Horskou záchrannou službou, oddelením služobnej kynológie ORPZ v Liptovskom Mikuláši a Majiteľmi pôdy Smrečany za symbolické vstupné.

V Jánskej doline je v masíve Krakovej hole známych okolo 100 jaskýň a nachádza sa tu najhlbšia slovenská jaskyňa s názvom Hipmanove jaskyne.

V počiatočnej fáze bojov o Liptovský Mikuláš sa jednotky 17. gsz pokúšali preniknúť do tyla nemeckých síl prechodom cez sedlo Príslop z Jánskej doliny do Iľanovskej doliny.

Poznáme a evidujeme viac ako 120 jaskýň v doline. Masív Krakovej hole ukrýva najhlbšiu jaskyňu Slovenska Hipmanove jaskyne s hĺbkou 495m. Najdlhšiou je jaskyňa Zlomísk s dĺžkou viac ako 11km. 

Na začiatku povstania sa v Jánskej doline sformovali vojenské i partizánske jednotky, ktoré mali za úlohu pripraviť obranu pre prípad, že by Nemci chceli prejsť cez dolinu.

Niečo okolo 28.8.2009 sme začali pracovať v samotnej jaskyni. Oprava chodníkov, budovanie múrikov, upratovanie, čistenie od driev a uhlíkov, výroba a inštalácia dvoch schodísk až po uzavretie jaskyne. Tým sme začali.

Po prechode povstania do hôr sa na Brtkovici sformoval partizánsky oddiel z príslušníkov obranného úseku KOSATEC II. taktickej skupiny 1. čs. armády na Slovensku a miestnych partizánov z Liptovskej Porúbky. Bol súčasťou vojensko-partizánskej jednotky MARTIN, ktorej velil škpt. Martin Kučera.

Výnimočná je atmosféra speleológie je v Červených vrchoch - Vysoké Tatry. Jaskyňa Nová Kresanica s vchodom vo výške 2 020 m.n.m. v masíve Kresanice 2 224 m.n.m. 

Zlá Diera je výnimočná práve veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplné podzemie. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo. 

1.7.2009 sme začali s rekonštrukciou chaty, ktorú sme prenajali od urbárskeho spoločenstva Smrečany za účelom vybudovania prevádzkovej budovi Malej Stanišovskej jaskyne.

V oblasti tibetskej kultúry sa jaskyne v minulosti využívali a dávno v prehistórii boli využívané aj u nás v Európe. Pre záujemcov sme voľne preložili časť opisu týchto miest. Text je pozoruhodný a stojí za prečítanie, zamyslenie.

Logo-stolnaMedvedia štôlňa, Žiarska dolina

Baňa sprístupnená verejnosti

Jedinná na Liptove!

Logo-Podzemie-pod-vezami Podzemie pod vežami, Liptovský Ján

Expozícia života mince
Prežite príbeh jej zrodu

 

 

 

4D - vizuálne služby

Erb-AgharthaAGHARTHA

"Bájna podzemná ríša"
Kde nájdete jej brány?


Legenda o podzemnej civilizácii


View My Stats