VIP služby pre teba Klikni pre viac informácií Začiatok prehliadky NETOPIERKOVO - krajina bájnej podzemnej ríše AGHARTHA

V Jánskej doline je v masíve Krakovej hole známych okolo 100 jaskýň a nachádza sa tu najhlbšia slovenská jaskyňa s názvom Hipmanove jaskyne.

 

obr. 1: Situačný náčrt 
obr. 2: Masív Krakovej holi
obr. 3: Masív Ohnišťa 
obr. 4: Jaskyňa Starý hrad 

 

Tento názov vznikol speleologickým spojením, známej jaskyne Starý hrad a Večnej roboty. Dva hlavné vchody do tohto systému sa nachádzajú v nadmorských výškach 1-488 a 1551 metrov nad morom. Aktuálna dĺžka jaskyne je 7536 metrov pri denivelácii 495 metrov. 

Ďalšie významné jaskyne sú Jaskyňa v Záskočí – Na Predných, ktorá dosahuje dĺžku 5034 metrov pri denivelácii 284 metrov. Jej vchod sa nachádza v nadmorskej výške 1332 m n. m. 

Najvyššou lokalitou na Krakovej holi je Jaskyňa slnečného lúča. Nachádza sa v nadmorskej výške 1698 metrov nad morom a dosahuje dĺžku 507 metrov pri denivelácii 113 m. 

Zaujímavou jaskyňou je Javorová priepasť, ktorá má dva vchody. Jeden sa nachádza v Demänovskej doline a druhý, vyšší objavný už v doline Jánskej v nadmorskej výške 1599 metrov. Dosahuje dĺžku 2249 metrov pri denivelácii 313 metrov. 

 

 

    Pre stanisovska.sk napísal Ing. Peter Holúbek 

Logo-stolnaMedvedia štôlňa, Žiarska dolina

Baňa sprístupnená verejnosti

Jedinná na Liptove!

Logo-Podzemie-pod-vezami Podzemie pod vežami, Liptovský Ján

Expozícia života mince
Prežite príbeh jej zrodu

 

 

 

4D - vizuálne služby

Erb-AgharthaAGHARTHA

"Bájna podzemná ríša"
Kde nájdete jej brány?


Legenda o podzemnej civilizácii


View My Stats