VIP služby pre teba Klikni pre viac informácií Začiatok prehliadky NETOPIERKOVO - krajina bájnej podzemnej ríše AGHARTHA

Článok zo súťaže METRO dobrý podnikateľ 2015, do ktorej sme sa prihlásili. Mediálnym partnerom je RTVS.

zdroj: http://www.metro.sk/aktualna-ponuka/dobry-podnikatel/objavte-carovne-tajomstva-podzemia

 

Perer Vanek Jaskyniar Peter Vaněk spolu so svojím kamarátom Petrom Holúbekom sprístupňujú jaskyne a staré štôlne širokej verejnosti, svoje nadšenie venujú aj deťom zo ZŠ v rámci jaskyniarskeho krúžku. Realizujú množstvo zaujímavých edukačných aktivít, pomocou ktorých ukazujú krásy slovenskej prírody a spôsob, ako ich zachovať.

 

 

 

* * *

Dvojica jaskyniarov z Liptovského Mikuláša sa v roku 2007 rozhodla, že sa pokúsi o sprístupnenie Stanišovskej jaskyne pre širokú verejnosť, a tak zabezpečí prílev mladých ľudí do svojho speleoklubu. Dali sme dohromady svoju vôľu, energiu a po takmer troch rokoch aj kapitál a prehrýzli sa cez byrokratické ťažkosti až k otvoreniu jaskyne v roku 2010. V roku 2012 sme sprístupnili pre verejnosť aj Medvediu štôlňu v Žiarskej doline, ktorá je  jediným sprístupneným starým banským dielom v Liptove. Po mnohých pozitívnych ohlasoch na tieto aktivity sme sa rozhodli pokračovať a pustili sme sa do odvážneho kreatívneho projektu. Koncom roku 2013 sme otvorili expozíciu „Podzemie pod  vežami“ v Liptovskom Jáne. Návštevníci si tu môžu pozrieť celý príbeh mince - od ťažby a spracovania rudy, až po zrodenie mince v mincovni. Podnikanie s tmou nie je o veľkých kapitálových investíciách, ale najmä o blízkom vzťahu k ľuďom – návštevníkom, o nadšení a nekončiacom množstve dobrovoľnej práce.

 

Nezabúdame na pôvodný zámer: pritiahnuť mladých. Dnes už piaty rok organizujeme akciu „JASKYNIARSKE LETO“, kde v mesiacoch júl – august bezplatne berieme každého záujemcu na výlet s jaskyniarskou tematikou. Druhým rokom, za pomoci ZŠ v Liptovskom Jáne, sa koná pravidelný jaskyniarsky krúžok pre všetky deti z okolia. Krúžok v teréne buduje kladný vzťah k prírode, k objavovaniu a spoznávaniu, k ochrane a zveľaďovaniu nadzemných i podzemných krás. Všetky náklady s tým spojené sú v našej réžii. Popri týchto aktivitách podporujeme vydávanie historických, vedeckých publikácií a monografií. Vďaka našej činnosti, a hlavne v poctivom prístupe ku každému jednotlivcovi, sa postupne zvyšuje záujem hlavne mladých ľudí o prírodu a krajinu, v ktorej žijú. Veríme, že k nám sa pridajú aj druhé spoločnosti v oblasti služieb a  naplnia tak význam slova služba. Tak prinesieme viac radosti viacerým ľuďom.

 

 

Prečo by ste mali hlasovať práve za  môj príbeh:

1.  Ako „podnikateľský subjekt“ od samého začiatku vraciame časť „zisku“ späť do regiónu. Cielene a adresne. Sami organizujeme podujatia zamerané na deti a mládež. 

2. Náš rozvoj aj aktivity sú financované z vlastných zdrojov. Množstvo práce je realizované spontánnou a nezištnou pomocou zamestnancov, dohodárov a brigádnikov. Stalo sa pekným zvykom, že sa k nám pridajú aj rodičia alebo učitelia detí, ktoré si k nám našli cestu.

3.  Ak ste dočítali náš príbeh až sem – vyhrali sme :-) 

 

 

 

Logo-stolnaMedvedia štôlňa, Žiarska dolina

Baňa sprístupnená verejnosti

Jedinná na Liptove!

Logo-Podzemie-pod-vezami Podzemie pod vežami, Liptovský Ján

Expozícia života mince
Prežite príbeh jej zrodu

 

 

 

4D - vizuálne služby

Erb-AgharthaAGHARTHA

"Bájna podzemná ríša"
Kde nájdete jej brány?


Legenda o podzemnej civilizácii


View My Stats