VIP služby pre teba Klikni pre viac informácií Začiatok prehliadky NETOPIERKOVO - krajina bájnej podzemnej ríše AGHARTHA

Po prechode povstania do hôr sa na Brtkovici sformoval partizánsky oddiel z príslušníkov obranného úseku KOSATEC II. taktickej skupiny 1. čs. armády na Slovensku a miestnych partizánov z Liptovskej Porúbky. Bol súčasťou vojensko-partizánskej jednotky MARTIN, ktorej velil škpt. Martin Kučera.

 

obr.: Partizánske bunkre na Brtkovici. Z Lipt. Porúbky až na vrchol Släme je vybudovaný náučný chodník.

 

V druhej polovici decembra 1944 po zlúčení jednotky MARTIN so skupinou G.M. Lošakova, ktorá sa odtrhla od 2. čs. partizánskej brigády J.V. Stalina, vznikla partizánska brigáda STALIN (Kučera – Lošakov). Jej súčasťou bol teraz aj partizánsky oddiel „Za oslobodenie Slovenska“ na Brtkovici. 

Veliteľom oddielu bol npor. Štefan Bobula, komisárom Ľudovít Gerek, náčelníkom štábu por. J. Sabršúl a lekárom O. Goldhammer. Jeho príslušníkmi boli väčšinou muži z Liptovskej Porúbky, Závažnej Poruby. V oddieli bolo tiež osem Francúzov, ktorí zostali v Iľanovskej doline (ranení) po odchode hlavnej skupiny kpt. Lanouriena. Na jar 1945 mal partizánsky oddiel „Za oslobodenie Slovenska“ okolo 150 bojovníkov. 

Štáb mal stanovište v chate Eugena Haasa v Brtkovičnej doline, oddiel sám bol rozmiestnený v bunkroch okolo celej Brtkovice. Spojenie štábu s bunkrami bolo poľnými telefónmi. Bojovú činnosť oddiel vykonával v priestore Liptovský Hrádok – Kráľova Lehota – Malužiná. V januári 1945 sa podieľal na Liptovskej Porúbky a 31.1.1945 na oslobodení Liptovského Hrádku. Stanišovskú jaskyňu využívali ako dočasný úkryt, resp. na oddych a na uskladnenie zásob. 

 

 

    Pre stanisovska.sk napísal doc. PhDr. Oldřich Vaněk, CSc. 

 

Logo-stolnaMedvedia štôlňa, Žiarska dolina

Baňa sprístupnená verejnosti

Jedinná na Liptove!

Logo-Podzemie-pod-vezami Podzemie pod vežami, Liptovský Ján

Expozícia života mince
Prežite príbeh jej zrodu

 

 

 

4D - vizuálne služby

Erb-AgharthaAGHARTHA

"Bájna podzemná ríša"
Kde nájdete jej brány?


Legenda o podzemnej civilizácii


View My Stats